Przyczyny chrapania – dlaczego ono nam dolega?

Przyczyny chrapania

Chrapanie jest zwykle spowodowane zwężeniem górnych dróg oddechowych. Z takim zwężeniem mogą być związane różne zwykle nieszkodliwe przyczyny chrapania. Chrapanie jest niebezpieczne tylko wtedy, gdy dochodzi do przerw w oddychaniu w nocy. W takim przypadku mówi się o bezdechu sennym. Ta ciężka forma chrapania powinna zdecydowanie zostać wyjaśniona przez lekarza. W przeciwieństwie do tego można zapobiec nieszkodliwemu chrapaniu samodzielnie, stosując różne środki, przyjmując właściwą pozycję do spania lub zastosować specjalną opaskę na chrapanie.


Nawigacja:

Głowna przyczyna chrapania a fizjologia ciała

Podczas snu dochodzi do naturalnego rozluźnienia mięśnia podniebienia miękkiego, jeżeli przybierze to zbyt duże rozmiary pojawiają się drgania podniebienia powodujące odgłosy chrapania. Chrapanie jest zjawiskiem, które występuje stosunkowo często szczególnie z wiekiem, coraz więcej osób chrapie. Około 60 procent dotyczy mężczyzn i 40 procent kobiet. Podczas gdy u wielu osób dźwięki chrapania są stosunkowo ciche, w niektórych przypadkach są bardzo głośne i niepokojące

Mięśnie oddechowe a chrapanie – przyczyny ich zwężenia

Wiadomo już, że podczas snu mięśnie oddechowe się rozluźniają. Kiedy mięśnie są rozluźnione, można je wprawić w wibracje podczas przepływu powietrza podczas wdechu i wydechu. Dotknięty jest często języczek i podniebienie miękkie, w rzadkich przypadkach, gardło i podstawa języka. Dźwięki wywoływane przez wibracje mięśni nazywane są chrapaniem.

Dlaczego chrapiemy, kiedy mamy problemy z drogami oddechowymi?

Chrapanie często jest spowodowane zwężeniem górnych dróg oddechowych. Ponieważ drogi oddechowe są zwężone, natężenie przepływu wdychanego powietrza wzrasta, a ciśnienie w gardle maleje. To powoduje wibracje rozluźnionych mięśni. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o tym, że u danej osoby pojawiła się przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Efektem tego jest zmniejszony dopływ powietrza do płuc i dochodzi do niedotlenienie organizmu.

Najczęstsze przyczyny związane z drogami oddechowymi są związane z takimi zaburzeniami jak:

 • Przeziębienie alergiczne
 • Zapalenie zatok przynosowych
 • Krzywizna przegrody nosowej
 • Polipy nosa
 • Powiększenie migdałków na podniebieniu i gardle
 • Skrócona szczęka
 • Kumulacja tłuszczu w gardle z powodu nadwagi.

Powody chrapania wynikające z niedomagań jamy ustnej i gardła

 • Język: u niektórych osób mięśnie języka rozluźniają się bardziej podczas snu. Powoduje to, że podstawa języka, tzn. koniec języka, opada z powrotem w kierunku gardła, które częściowo zamyka drogi oddechowe i staje się częstą przyczyną chrapania. Warto wiedzieć, że język również cofa się, gdy ktoś lubi spać na plecach.
 • Podniebienie i migdał: Podniebienie miękkie i związany z nim migdał znajdują się na samym końcu jamy ustnej. Struktury te mogą również znacznie osłabić się podczas snu. Powietrze zmienia się w wibracje, powodując powstawanie głośnych dźwięków.
 • Migdały gardłowe: Migdały mogą być nadmiernie powiększone, zwłaszcza u dzieci i stać się przeszkodami dla dróg oddechowych.
  Bezdech senny jest niebezpieczny


Ludzie cierpiący z powodu wydawania podczas snu głośnych odgłosów chcą poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego chrapiemy? Normalne chrapanie, w którym powietrze łatwo dostaje się do płuc, nie jest niebezpieczne. W takim przypadku, jakość snu zwykle jest zadowalająca. Inaczej jest z tak zwanym bezdechem sennym, jest to wyraźne chrapanie, które może być związane z nawracającym zatrzymaniem oddechu. Może on trwać do 30 sekund lub nawet dłużej.

Pogorszenie, jakości snu może prowadzić do takich objawów, jak zmęczenie w ciągu dnia, wyczerpanie, nerwowość i trudności z koncentracją. Badania wskazują również, że wzrasta ryzyko pewnych stanów, takich jak wysokie ciśnienie krwi, atak serca i udar. Wynika to z faktu, że brak tlenu w nocy w organizmie powoduje znaczną reakcję stresową.

Źródła:
 1. KALECIŃSKA, EWA, et al. “Możliwości zmniejszenia chrapania i bezdechów śródsennych przez stomatologa.” Dent. Med. Probl 43.4 (2006): 519-523.
 2. Zyśko, Dorota, et al. “Czy występują powiązania między wywiadem omdleniowym a chrapaniem–wstępne wyniki.” Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia 2 (2012): 26-28.
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

2 komentarze to “Przyczyny chrapania – dlaczego ono nam dolega?”

 1. anna l. pisze:

  Nie miałam pojęcia, że chrapię dopóki mój mąż mnie nie nagrał i nie pokazał mi jak w nocy daję!!
  Wstyd mi okropnie, bo sądziłam, że problem z chrapaniem mają tylko osoby otyłe (a mi bardzo daleko do otyłości) albo które nadużywają alkoholu. Pewnie mam jakieś problemy z przegrodą… nie wiem, dopiero wybieram się do lekarza.

  Jest jakiś szybki, domowy sposób na chrapanie, żebym przestała chociaż trochę a mąż mógł się wyspać?

 2. kamilla29@o2.pl pisze:

  DO ANNA L.
  Spróbuj może jakiejś opaski na chrapanie? Mój mąż chrapał jak smok, w nocy nie mogłam spać, wstawałam co 2h wkurzona. W końcu poszłam spać do drugiego pokoju… Nie muszę wspominać, że nasze pożycie małżeńskie bardzo na tym ucierpiało… Dopiero opaska sprawiła, że przestał AŻ TAK chrapać. Aczkolwiek zastanawiamy się nad konsultacją z laryngologiem. Może on doradzi jakiś zabieg…

Zostaw odpowiedź

Powered thanks to WordPress