Jakie są skuteczne sposoby na chrapanie? My wiemy!

 

sposoby na chrapanie

Chrapanie wcale nie jest takie niewinne jak się wydaje. Oprócz tego, że jest przyczyną niewsypania i problemów z codziennym funkcjonowaniem, może prowadzić do powstania bezdechu sennego. Przerwy w oddychaniu mogą w ciągu nocy powtarzać się nawet kilkanaście razy. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć chrapania. Skutkiem bezdechu sennego może być niedotlenienie mózgu i innych narządów takich jak serce, wątroba, nerki. Powoduje on także uczucie zmęczenia, nadciśnienie tętnicze i prowadzi do zawału. Po przebudzeniu można czuć bóle głowy i rozdrażnienie. Więc jakie są skuteczne sposoby na chrapanie?


Nawigacja:

Przegląd domowych sposobów na chrapanie

Jeden sposób na chrapanie, który pomoże w znacznej większości przypadków jest przede wszystkim zmiana stylu życia. Najczęściej chrapią osoby otyłe. Chrapanie może być przyczyną nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach gardła.Chrapać można również z powodu skrzywienia przegrody nosowej, przerostu migdałków lub przez polipy w nosie. Walkę z chrapaniem należy rozpocząć od:

  • Zdrowej diety i wysiłku fizycznego
  • Zmiany pozycji snu – spanie na boku nie sprzyja chrapaniu
  • Nie dopuszczaj do infekcji – katar i zapalenie zatok mogą być przyczyną chrapania
  • Zrezygnuj używek – papierosy i alkohol mogą powodować obrzęk krtani i wiotczenie mięśni gardła
  • Tak samo działają środki uspokajające i nasenne
  • Zainwestuj w dobrą poduszkę – ważne jest żeby spać „na płasko”
  • Korzystaj ze środków niwelujących chrapanie, dostępnych w aptekach – są dostępne w postaci sprayów do gardła, kropli i listków do przyklejania na podniebienie.
  • Pomoże również częste wietrzenie sypialni i niezbyt wysoka temperatura powietrza

Domowe sposoby na chrapanie są zazwyczaj skuteczne więc warto je wypróbować. Metody na chrapanie polecają również specjaliści.

Specjalistyczne sposoby na chrapanie

Co na chrapanie może jeszcze jeszcze pomóc? Dobrym sposobem na zaprzestanie chrapania jest użycie opaski przeciw chrapaniu. Umieszcza się ją na owalu na twarzy. Wykonana jest z neoprenu a rozmiar jest uniwersalny, dzięki czemu użytkownik nie posiada uczucia dyskomfortu podczas snu. Można również zaopatrzyć się w specjalne nakładki na zęby ale jest to już mniej komfortowe ponieważ taki przyrząd może po prostu przeszkadzać. Powoduje on wysunięcie żuchwy dzięki czemu język znajduje się bardziej z przodu i umożliwia cyrkulację powietrza.

Podsumowując, istnieje więcej niż jeden sposób na chrapanie

Jeśli powyższe sposoby nie pomagają, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza i dowiedzieć się, w czym tak naprawdę tkwi problem. Lekarz zleca w takim przypadku wykonanie specjalistycznych badań. Na początku jest to na przykład tomografia dróg oddechowych lub badanie drożności nosa. Można również leczyć chrapanie poprzez zabiegi chirurgiczne. Jednak często już te nieinwazyjne i proste metody sprawiają, że problem chrapania znika.

Oczywiście problem chrapania może nawracać. Dlatego przez cały czas powinniśmy dbać o zdrową higienę snu ale przede wszystkim o nas samych i reagować, gdy tylko zauważymy, że objawy są niepokojące. Chrapanie może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dlatego warto zadbać aby nam nie dokuczało. Zazwyczaj domowe metody pozwalają na pozbycie się problemu. Ulgę czuje wtedy nie tylko osoba chrapiąca ale także wszyscy domownicy.

Źródła:
  1. Kozuszek, R. „Uciążliwe chrapanie. Sposoby na przestrzeganie ciszy nocnej w łóżku.” Poradnik Gospodarski 01 (2013).
  2. Zyśko, Dorota, et al. „Czy występują powiązania między wywiadem omdleniowym a chrapaniem–wstępne wyniki.” Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia 2 (2012): 26-28.

6 myśli na temat “Jakie są skuteczne sposoby na chrapanie? My wiemy!

  • 14 stycznia 2019 o 18:36
    Permalink

    Mam przetestowane już na mężulku. Jeśli wieczorem wypije piwo i potem zaśnie na plecach – ja nie zasnę tej nocy w ogóle. Musze szybko go przewrócić na bok, wtedy jest szansa, ze nie będzie chrapał. To chyba mój jedyny, naprawdę skuteczny sposób na chrapanie męża.

    • 9 września 2019 o 16:14
      Permalink

      Może pora rozejrzeć się za innym. Oczywiście nie mówię o operacji, ale jeśli mąż chrapnie nie tylko po piwie to moze być coś poważnego. Bezdech senny np. Zamiast spania na boku, zaczełabym od olejków eterycznych na gardło.

      • 17 października 2019 o 09:37
        Permalink

        Na trzeźwo zdarza mu się od czasu do czasu. Irytuje mnie, ale na szczęście mam dosć mocny sen. Nie wybudzam się przy byle okazji. Ale prawda, narzeka wtedy rano, że boli go głowa i nie może się obudzić.

  • 2 grudnia 2019 o 18:45
    Permalink

    Mam alergię i nie wyobrażam sobie, żeby pomogła mi na to operacja laserowa podniebienia. 😛 Za każdym razem, szczególnie w zimie, mam problem z oddychaniem przez kurz i kaloryfery. Poradźcie mi coś na to bez kosztownych zabiegów. Aha, leki antyalergiczne nie pomagają mi zimą.

    • 19 grudnia 2019 o 15:16
      Permalink

      Ja mam rozwiązanie – nawilżacz powietrza i codzienne sprzątanie. Nawilżacz moze być nawet niewielki, nawet taki na stolik nocny. Od razu mnie roztoczy będzie latało w powietrzu przy Twojej głowie. Najlepszy byłby duży, działający na cały pokój.

      • 18 stycznia 2019 o 19:10
        Permalink

        Nawet przy alergii wilgotne powietrze to nie wszystko. Pomyśl o opasce na chrapanie. Zakłada się ja na głowę. Jak weźmiesz dobrej firmy to szybko się nie rozciągnie. Moja żona się nieco ze mnie śmiała. Nic dziwnego, bo wyglądałem w niej trochę śmiesznie, ale po 3 tygodniach obydwoje się przyzwyczailiśmy. Najważniejsze, że tak nie chrapałem. Proste i dość tanie rozwiązanie.

Dodaj komentarz