Jaki zabieg na chrapanie wybrać? Rodzaje i wskazówki

 

Jaki zabieg na chrapanie wybrać

Chrapanie to dość uciążliwa dolegliwość, uprzykrzająca życie nie tylko chrapiącemu, ale również osobom przebywającym w jej pobliżu. Nie chodziło wyłącznie o problematyczny odgłos. Chrapanie może bowiem przynieść groźne skutki dla zdrowia, zwłaszcza gdy wiąże się ona z bezdechem. Osoba cierpiąca na chrapnie bardzo często jest niedotleniona, a nieleczona przypadłość prowadzi do poważnych zaburzeń krążenia. Dlatego też oprócz domowych i farmakologicznych sposób radzenia sobie z chrapaniem warto zdecydować się na leczący chrapanie zabieg specjalistyczny.


Nawigacja:

Kiedy zabiegi na chrapanie są nam potrzebne?

W pierwszej fazie walki z chrapaniem zaleca się zawsze przede wszystkim zmianę trybu życia. W tym rzucenie nałogów, zmiana pozycji do spania czy poduszki ortopedycznej. Jeśli to nie pomaga, pozostaje sięgnąć po leki na chrapanie, które mają na celu obkurczenie śluzówki, a co za tym idzie utrudniają powstawanie drgań o charakterystycznym dla chrapania dźwięku. Czasami jednak zdarza się tak, że żadne z dotychczasowych, nieinwazyjnych rozwiązań nie przynosi oczekiwanych rezultatów, co więcej chrapanie nie mija, a staje się tylko coraz bardziej uciążliwe. Wówczas jedynym ratunkiem dla osoby dotkniętej problemem jest konsultacja ze specjalistą i zabieg na chrapanie.

Rodzaje zabiegów na chrapanie zależnie od problemu

  • Zabiegi na podniebieniu – w tym przypadku najczęściej stosuje się laserowe leczenie chrapania lub wykorzystuje technikę opartą na wykorzystaniu fal radiowych i niskich temperatur. Obie metody mają na celu wytworzenie blizn na podniebieniu miękkim, czyli w konsekwencji jego usztywnienia. Zarówno leczenie chrapania laserem, jak i metoda wykorzystująca fale radiowe czy niskie temperatury, są bardzo skuteczne. Zabiegi są bezbolesne i nie trwają długo, jednak okres rekonwalescencji może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki.
  • Zabiegi na nosie – w tym przypadku stosuje się zabiegi obkurczania małżowin nosowych lub septoplastykę, czyli korektę przegrody nosowej. Bardzo często przeprowadza się korekcję przerośniętej małżowiny nosowej za pomocą lasera. Efekt jest trwały i przynosi zdecydowaną poprawę ogólnego komfortu i skuteczności swobodnego oddychania przez nos. Zapobiega to również chrapaniu.
  • Inne – w celu wyeliminowania problemu z chrapaniem często przeprowadza się również zabiegi usuwania przerośniętych migdałków, jeśli to one odpowiadają za pojawiającą się uciążliwą dolegliwość. Innym, nie mniej skutecznym zabiegiem na chrapanie jest zmniejszenie języka, jeśli to on jest odpowiedzialny za znaczne utrudnienia w oddychaniu.


Jaki lekarz od chrapania powinien być pierwszym wyborem?

Wizyta u specjalisty i skonsultowanie z nim problemu chrapania są kluczowe. Lekarz od chrapania to jest laryngolog, ponieważ zjawisko chrapania wiąże się z jamą ustną lub nosową. Laryngolog na podstawie rozmowy i badań ustali, w czym właściwie tkwi przyczyna chrapania. Określając jednocześnie czy jest to kwestia krzywej przegrody nosowej, przerostu migdałków czy też podniebienia miękkiego. Dopiero po ustaleniach, możliwe jest podjęcie decyzji o metodzie leczenia. Często jest to już operacja na chrapanie.

Źródła:
  1. Olszewska, Ewa, et al. „Ocena przydatności pomiarów cefalometrycznych w diagnostyce pacjentów z obturacyjnym zespołem snu z bezdechami–doniesienie wstępne.” Otolaryngologia Polska 61.1 (2007): 95-101.
  2. Ścierski, Wojciech, et al. „Struktura histopatologiczna podniebienia miękkiego u chorych z zespołem obturacyjnych bezdechów sennych.” Sen 4.2 (2004): 49-48.

5 myśli na temat “Jaki zabieg na chrapanie wybrać? Rodzaje i wskazówki

  • 12 kwietnia 2019 o 16:53
    Permalink

    Ileż to ja się nie naczytałam na temat różnych zabiegów, operacji, laserów, termoterapii i innych cudach. Wszystkie miałybyć fenomenalnie skuteczne w każdym przypadku chrapania. Oczywiście dopóki nie trafiłam na forum, gdzie ludzie opisywali swoje przypadki. 30% osób było całkiem zadowolonych. Reszta żałowała wydanych pieniędzy. Przemyslałam to sobie. To na pewno nie był przypadek… Zostałam przy opasce na chrapanie, skoro w moim przypadku pomaga.

  • 21 października 2019 o 14:31
    Permalink

    Mój mąż sobie troszkę pochrapuje. Czasami mnie tym wybudza w nocy, ale nie pomyślałabym, żeby z tego powodu wysłać go pod nóż! Jakieś nacinanie podniebienia… podwiązywanie. Boże, to brzmi makabrycznie!

    • 1 listopada 2019 o 18:09
      Permalink

      Niestety, u osób z bezdechem to ostateczne wyjście. Inaczej może to skończyć się tragicznie… Zdecydowanie nie polecałabym tego właśnie okazjonalnym „chrapaczom”. W sklepach medycznych są różne poduszki, a w aptekach jakieś spraya i tabletki na chrapanie. Nie trzeba od razu dawać się kroić, Kochana Pani. 🙂

      • 15 listopada 2019 o 14:15
        Permalink

        Dodałbym, że są jeszcze zabiegi, które nie są „krawawe”. Są bezinwazyjne, laserowe, w zasadzie szybko się wszystko goi i niczego „nie kroją i nie podwiązują”.

        • 23 listopada 2019 o 17:09
          Permalink

          Są mniej inwazyjne, ale są mniej skuteczne. Tak naprawdę to ruletka czy zadziałają, czy nie. Dużo zależy od problemu. Jak masz skrzywioną przegrodę i dlatego chrapiesz, to wzmacnianie podniebienia nie pomoże dużo.

Dodaj komentarz