Chrapanie – leczenie i skuteczne zapobieganie schorzeniu

 

Chrapanie - leczenie i skuteczne zapobieganie

Wydawać by się mogło, że chrapanie to nic takiego. Często się zdarza i nikt nie zwraca na to uwagi. Niestety chrapanie jest chorobą i wymaga leczenia ponieważ może skutkować niedotlenieniem mózgu. Powoduje bezdech senny i rozwój nadciśnienia tętniczego. Może być również przyczyną zawału. Poza tym chrapanie samo w sobie przeszkadza w wyspaniu się zarówno osobie chrapiącej, jak i wszystkim w pobliżu. Jak leczyć chrapanie? Jest na to kilka sposobów. Jeśli problem nie jest dokuczliwy wystarczą suplementy z apteki. W innych przypadkach pomóc może lekarz.


Nawigacja:

Leczenie chrapania trzeba podjąć jak najszybciej

Najczęstszą przyczyną chrapania jest otyłość lub skrzywienie przegrody nosowej. Chrapać można też przez polipy w nosie lub przerost migdałków.

Jak leczyć chrapanie samodzielnie w domu? 

Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc pozbyć się problemu chrapania. Leczenie chrapania może zostać spokojnie przeprowadzone w domu. Każdy, kto ma styczność z osobą chrapiącą chciałby znać skuteczne metody jak zlikwidować chrapanie.

 • Utrata wagi może być bardzo pomocna. Zredukowanie tkanki tłuszczowej w okolicy gardła zmniejsza ucisk powodując zanik chrapania.
 • Spanie na boku może wyleczyć twoje chrapanie. Pod plecy można położyć piłkę tenisową żeby nie wracać do ulubionej pozycji.
 • Spanie bez poduszki lub z wysoko uniesioną głową sprawia, że mięśnie szyi nie są ściągnięte, co czasem jest przyczyną chrapania.
 • Zrezygnuj przed snem ze spożywania alkoholu i środków nasennych.
 • Wylecz infekcje.
 • Podobno śpiewanie pomaga w redukcji chrapania. Zacznij śpiewać przed snem. Jeżeli to nie pomoże w Twoim przypadku, to na pewno położysz się spać z lepszym humorem 🙂

Jak zwalczyć chrapanie – środki farmakologiczne

Jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatu albo trzeba na nie czekać zbyt długo, można posłużyć się środkami farmakologicznymi, dostępnymi w aptekach. Są one dostępne w postaci sprayów, kropli, plastrów. Można kupić również specjalne tabletki na chrapanie.

Jak wyleczyć chrapanie, kiedy domowe metody zawodzą?

Jeśli na nasze chrapanie nic nie działa to znaczy, że nasz problem jest naprawdę poważny i powinniśmy się udać po poradę do lekarza żeby dowiedzieć się, jak zapobiec chrapaniu. Może on polecić nam stosowanie maski tlenowej, która zapobiega powstawaniu bezdechu sennego. Zwalczyć chrapanie można również poprzez specjalny zabieg, którego rodzaj zależy od umiejscowienia problemu. Może być to na przykład chirurgiczna korekta przegrody nosowej. Istnieją też zabiegi, w których wykorzystuje się laser lub elektrodę radiofalową. Usztywniają one zwiotczałe tkanki, najczęściej w obrębie podniebienia.

Podsumowanie

Nie bójmy się pytać naszego lekarza rodzinnego lub laryngologa o to jak zwalczyć chrapanie. Ważne jest to żeby nie dopuścić do powstania bezdechu sennego i zadbać o higienę snu. Pozbycie się problemu chrapania na pewno wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie i efektywność w ciągu dnia. Osoby z naszego najbliższego otoczenia także będą nam wdzięczne. Im szybciej zaczniemy zwalczać chrapanie, tym szybciej i łatwiej uporamy się z tym problemem.

Źródła:
 1. Kulus, Marek, Agnieszka Krauze, and Witold Bartosiewicz. „Obstructive sleep apnea in children.” Advances in Respiratory Medicine 75.I (2007): 23-27.
 2. Grygalewicz, Jacek, et al. „Zaburzenia oddychania u dzieci chrapiących w czasie snu, w świetle badań polisomnograficznych Sleep disorders of breathing in snoring children in the light of the polysomnography.”

9 myśli na temat “Chrapanie – leczenie i skuteczne zapobieganie schorzeniu

 • 21 listopada 2018 o 10:02
  Permalink

  Hej. Czy ktoś pomoże mi w wyborze leku na chrapanie? Mój facet okropnie chrapie. Od wczoraj śpię w salonie, ale wcale mi to nie pasuje i chciałabym, żeby on po prostu przestał… Zatyczki do uszu nie przejdą, bo mam częste nawroty zapalenia w lewym uchu i to dla mnie niehigieniczne rozwiązanie. Oczywiście on nie widzi problemu, bo śpi jak zabity i nie da się go w nocy nawet przewrócić na drugi bok. Ja się kompletnie nie wysypiam. Pomocy!!

  • 7 lutego 2019 o 17:47
   Permalink

   Może olejki eteryczne w aerozolu? Jest parę środków z miętą pieprzową i innymi wyciągami. Niektórym podobno pomagają wyprofilowane poduszki na sen, ale z reguły są bardzo drogie.

    • 16 lipca 2019 o 00:15
     Permalink

     Desnoran to placebo, nie polecam. 🙂 Jak nie wierzysz to sprawdź sobie jego skład. Nie ma tam nic dobrego na chrapanie. Szkoda pieniędzy, naprawdę.

 • 21 października 2019 o 19:03
  Permalink

  Raz na zawsze chrapanie to wyleczy chyba tylko operacja. I nie mówię tu o laserowym zabiegu, ale naprawdę o operacji skracania podniebienia. Brrr.

  • 29 października 2019 o 16:21
   Permalink

   Czytałam o tym. Ten zabieg chyba ma dość sporo szans na powikłania? Co prawda, podobno jest bardzo skuteczny, ale to już dla osób, które chorobliwie chrapią. W innym wypadku wolałabym np. schudnąć i kupić sobie aerozol albo tabletki na chrapanie niż dać się kroić.

 • 15 listopada 2019 o 10:04
  Permalink

  Heja. Miałam operowaną przegrodę nosową (przez skrzywioną w nocy chrapałam). Mój nos wygląda o wiele ładniej, ale niestety nadal problem ze mną jest. Nie tak już wkurzający innych domowników, ale nadal nieco chrapię. Najgorzej jest po alkoholu, a wiadomo – trudno jest zrezygnować z niego całkowicie. Chyba muszę już nauczyć się z tym żyć.

  • 23 listopada 2019 o 18:38
   Permalink

   Czy ja wiem, czy musisz koniecznie z tym żyć? Pytanie, czy próbowałaś wszystkiego? Pomyśl, że teraz wymyślają coraz to nowsze preparaty, leki i inne na dziwne schorzenia. No na chrapanie w końcu też muszą coś wymyślić.

  • 4 grudnia 2019 o 21:16
   Permalink

   Moim zdaniem już wymyślili. U mnie sprawdzają się wymienicie tabletki na chrapanie. Wiem, ze to brzmi dziwnie. Ale weźcie pod uwagę, że mają dużo olejków, które ułatwiają oddychanie w nocy. Może na ekstremalne przypadki to się nie sprawdzi, ale w lżejszych? Czemu nie. Jestem żywym przykładem.

Dodaj komentarz