Chrapanie – leczenie i skuteczne zapobieganie schorzeniu

Chrapanie - leczenie i skuteczne zapobieganie

Wydawać by się mogło, że chrapanie to nic takiego. Często się zdarza i nikt nie zwraca na to uwagi. Niestety chrapanie jest chorobą i wymaga leczenia ponieważ może skutkować niedotlenieniem mózgu. Powoduje bezdech senny i rozwój nadciśnienia tętniczego. Może być również przyczyną zawału. Poza tym chrapanie samo w sobie przeszkadza w wyspaniu się zarówno osobie chrapiącej, jak i wszystkim w pobliżu. Jak leczyć chrapanie? Jest na to kilka sposobów. Jeśli problem nie jest dokuczliwy wystarczą suplementy z apteki. W innych przypadkach pomóc może lekarz.


Nawigacja:

Leczenie chrapania trzeba podjąć jak najszybciej

Najczęstszą przyczyną chrapania jest otyłość lub skrzywienie przegrody nosowej. Chrapać można też przez polipy w nosie lub przerost migdałków.

Jak leczyć chrapanie samodzielnie w domu? 

Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc pozbyć się problemu chrapania. Leczenie chrapania może zostać spokojnie przeprowadzone w domu. Każdy, kto ma styczność z osobą chrapiącą chciałby znać skuteczne metody jak zlikwidować chrapanie.

  • Utrata wagi może być bardzo pomocna. Zredukowanie tkanki tłuszczowej w okolicy gardła zmniejsza ucisk powodując zanik chrapania.
  • Spanie na boku może wyleczyć twoje chrapanie. Pod plecy można położyć piłkę tenisową żeby nie wracać do ulubionej pozycji.
  • Spanie bez poduszki lub z wysoko uniesioną głową sprawia, że mięśnie szyi nie są ściągnięte, co czasem jest przyczyną chrapania.
  • Zrezygnuj przed snem ze spożywania alkoholu i środków nasennych.
  • Wylecz infekcje.
  • Podobno śpiewanie pomaga w redukcji chrapania. Zacznij śpiewać przed snem. Jeżeli to nie pomoże w Twoim przypadku, to na pewno położysz się spać z lepszym humorem 🙂

Jak zwalczyć chrapanie – środki farmakologiczne

Jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatu albo trzeba na nie czekać zbyt długo, można posłużyć się środkami farmakologicznymi, dostępnymi w aptekach. Są one dostępne w postaci sprayów, kropli, plastrów. Można kupić również specjalne tabletki na chrapanie.

Jak wyleczyć chrapanie, kiedy domowe metody zawodzą?

Jeśli na nasze chrapanie nic nie działa to znaczy, że nasz problem jest naprawdę poważny i powinniśmy się udać po poradę do lekarza żeby dowiedzieć się, jak zapobiec chrapaniu. Może on polecić nam stosowanie maski tlenowej, która zapobiega powstawaniu bezdechu sennego. Zwalczyć chrapanie można również poprzez specjalny zabieg, którego rodzaj zależy od umiejscowienia problemu. Może być to na przykład chirurgiczna korekta przegrody nosowej. Istnieją też zabiegi, w których wykorzystuje się laser lub elektrodę radiofalową. Usztywniają one zwiotczałe tkanki, najczęściej w obrębie podniebienia.

Podsumowanie

Nie bójmy się pytać naszego lekarza rodzinnego lub laryngologa o to jak zwalczyć chrapanie. Ważne jest to żeby nie dopuścić do powstania bezdechu sennego i zadbać o higienę snu. Pozbycie się problemu chrapania na pewno wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie i efektywność w ciągu dnia. Osoby z naszego najbliższego otoczenia także będą nam wdzięczne. Im szybciej zaczniemy zwalczać chrapanie, tym szybciej i łatwiej uporamy się z tym problemem.

Źródła:
  1. Kulus, Marek, Agnieszka Krauze, and Witold Bartosiewicz. “Obstructive sleep apnea in children.” Advances in Respiratory Medicine 75.I (2007): 23-27.
  2. Grygalewicz, Jacek, et al. “Zaburzenia oddychania u dzieci chrapiących w czasie snu, w świetle badań polisomnograficznych Sleep disorders of breathing in snoring children in the light of the polysomnography.”
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Powered thanks to WordPress