Jak pozbyć się chrapania? Sprawdzone metody

Jak pozbyć się chrapania

Udał Ci się wypoczynek? Spałeś dobrze? A co jeśli twój partner nie miał tak dobrze! Jesteś osoba chrapiącą? Słyszysz w nocy chrapanie? Jak się pozbyć tego wstydliwego i męczącego schorzenia? Co jest dobre w pomocy leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości? To i jeszcze więcej w artykule!


Nawigacja:

Jak pozbędę się chrapania szybko i skutecznie?

Chrapanie to wibracja języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu śpiącego. Nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, natomiast dowiedziono, że może być częścią choroby bezdechu nocnego. Jak pokazują badania liczba osób objętych tym schorzeniem to około 30 % dorosłych. Jako główne przyczyny stawia się alergię oraz otyłość. Jak pozbyć się chrapania?

Ludzkość radzi sobie na różne sposoby z tym przeszkadzającym odruchem. Spróbujemy powiedzieć co jest dobre na chrapanie, a co nie. Do niedawna uważano, że leki dostępne w aptece są wystarczającą metodą. Jak pokazują rozliczne badania i doświadczenia, leki nie dają wystarczającej odpowiedzi jak się pozbyć chrapania. Pomimo tego, że dostępne są przeróżne postaci preparatów na chrapanie nie rozwiązuje to jednoznacznie problemu.

Jak pozbyć się chrapania przez zmianę stylu życia?

Zanim skorzystamy z porad lekarza warto zauważyć własne błędy lub osoby obarczonej tym odruchem. Czasami wystarczy zmienić pozycję snu i położyć się na boku, aby język nie opadał ku dołowi. Materace dobrej jakości nie wpływają negatywnie na poziom wyspania. Może warto zainwestować w dobry markowy. Na pewno odpowiednia poduszka to dobre rozwiązanie. Najlepsza to taka, która jest anatomiczną i zachowuje kształt ciała podczas snu.

Jak przestać chrapać przez poprawę zdrowia? 

Przede wszystkim wylecz infekcje! Jeśli masz do czynienia z okresowymi epizodami, to może to jest twoje rozwiązanie. Na pewno warto też zrezygnować z używek takich jak alkohol i nikotyna bądź przejść na dietę. Nie od dziś wiadomo, że otyłość i nadwaga to jednostki towarzyszące chrapaniu. I jeszcze jedno: spij w przewietrzonej i zaaranżowanej pod względem ciepła sypialni. Optymalnie 18 – 20 stopni Celsjusza. Jeśli jednak zdecydujesz się na wizytę u specjalisty to wiedz przynajmniej jakie będą tego konsekwencje. Jeśli nie lubisz skalpela laryngologa spytaj o zabieg koblacji. Wstępnie poinformuje Cię, że polega on na zastosowaniu technologii fal radiowych i niskich temperatur. Zabieg nie oznacza końca świata, ponieważ trwa tylko kilka minut i nie pozostawia obrzęków i ran.

Inną metodą jest termoterapia bipolarna Celon.

Mało inwazyjny zabieg trwa około 40 minut i jest całkowicie bezkrwawy. W sprzyjających warunkach metoda ta daje poczucie małego dyskomfortu przez zaledwie kilka dni. Pacjent po zabiegu może praktycznie od razu normalnie funkcjonować.

W ostateczności pozostaje operacja UPPP.

Nazwa zabiegu chirurgicznego to Uwulopalatofaryngoplastyka w skrócie UPPP, gdzie poszerza się cieśń gardzieli i likwiduję opory jakie powstają w górnych drogach oddechowych. Najkrócej opisując zabieg mogę powiedzieć, że częściowo usuwa się języczek.

Jak widać sposobów jest kilka i nie trzeba od razu uciekać się do metod operacyjnych.

Źródła:
  1. Pietniczka-Załęska, Mirosława, Justyna Dąbrowska-Bień, and Antoni Krzeski. “Zespół wzmożonego oporu górnych dróg oddechowych.” Sen 8.1 (2008): 47-46.
  2. Bielicki, Piotr, Krzysztof Byśkiniewicz, and Ryszarda Chazan. “The familial occurence of obstructive sleep apnea syndrome.” Advances in Respiratory Medicine 75.I (2007): 20-22.
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Powered thanks to WordPress