Jak nie chrapać w nocy? Sprawdzone, praktyczne metody

 

Jak nie chrapać w nocy

Wiele osób błędnie uważa, że chrapanie jedynie przeszkadza innym domownikom, a nie osobie chrapiącej. Warto jednak wiedzieć, że chrapanie ma negatywny wpływ na zdrowie. Prowadzi bowiem do niedotlenienia organizmu oraz zaburza sen. W większości przypadków to mężczyźni mają problemy z chrapaniem. Ich partnerki zastanawiają się co zrobić z chrapaniem męża, ponieważ zakłóca to sen ich obojga. U kobiet chrapanie pojawia się najczęściej dopiero po menopauzie. Na szczęście, jest kilka sprawdzonych metod, które odpowiedzą na pytanie, jak nie chrapać i są one znacznie skuteczniejsze niż doraźne szturchanie, gwizdanie i budzenie chrapiącej osoby.
Nawigacja:

Skuteczny sposób w jaki nie chrapać w nocy?

Wielu z nas głowi się co zrobić, aby nie chrapać. W przypadku, gdy chrapanie nie ma oczywistej przyczyny związanej z różnorodnymi chorobami, można mu zapobiegać samodzielnie różnorodnymi domowymi sposobami.

Aby zredukować chrapanie, na pierwszym miejscu warto zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu. Na chrapanie mają także wpływ leki nasenne oraz uspokajające, więc w walce z chrapaniem rezygnacja z takich leków może okazać się kluczowa. Zarówno alkohol, jak i leki nasenne powodują zwiotczenie mięśni oraz zakłócają pracę ośrodka oddechowego w mózgu. W przypadku otyłości warto rozważyć przejście na dietę, ponieważ otyłość oraz nadwaga to jednak jedne z najczęstszych przyczyn chrapania.

Co zrobić, aby nie chrapać? Pozbądź się kilogramów.

Nie tylko przyczyni się do zmniejszenia chrapania, ale też do ogólnej poprawy w wysypianiu się. W tym aspekcie ważne jest nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także zrezygnowanie ze spożywania pokarmu tuż przed snem. Należy wyeliminować wieczorne podjadanie, a ostatni posiłek zjadać na około dwie lub trzy godziny przed pójściem spać.

Ważna jest także pozycja, w jakiej się śpi.

Co zrobić, by nie chrapać w tym aspekcie? Osoby chrapiące nie powinny spać na wznak. Warto zmienić pozycję spania tak, aby leżeć na brzuchu lub na boku. Należy także spać na płaskiej poduszce. Można samemu zauważyć, że gdy głowa ułożona jest wyżej, to chrapanie staje się głośniejsze.

Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy, gdy powyższe metody zawiodą?

Efekty często przynosi specjalna opaska przeciw chrapaniu. Zwykle jest ona wykonana z przyjemnego dla skóry materiału, który dodatkowo dostosowuje się do kształtu głowy, więc śpi się w niej dość komfortowo. Dlaczego taka opaska działa przeciw chrapaniu? Jest to dość proste. Opaska podtrzymuje żuchwę przez noc w jednej, stałej pozycji. Rozluźnione mięśnie podczas spania przyczyniają się do chrapania oraz blokują drogi oddechowe. Utrzymując żuchwę na właściwym miejscu, opaska sprawia, że oddychamy przez nos i nie chrapiemy. Chrapanie pojawia się w momentach, w których borykamy się z katarem, powiększeniem migdałków, przeziębieniem bądź zapalaniem zatok. Jak nie chrapać w takich sytuacjach? W takich wypadkach powyższe metody prawdopodobnie okażą się nieskuteczne. Jedyną metodą walki z chrapaniem w takich sytuacjach jest zwyczajne wyleczenie męczącej nas infekcji.

Źródła:
  1. BALCERZAK, JAROSŁAW, et al. „Leczenie operacyjne Obturacyjnego Bezdechu P Leczenie operacyjne Obturacyjnego Bezdechu Podczas Snu odczas Snu.”
  2. Kulus, Marek, Agnieszka Krauze, and Witold Bartosiewicz. „Obturacyjny bezdech senny u dzieci.” Pneumonologia i Alergologia Polska 75.supl 1 (2007): 23-27.

6 myśli na temat “Jak nie chrapać w nocy? Sprawdzone, praktyczne metody

  • 24 marca 2019 o 18:21
    Permalink

    Witam. Szukam opinii o aerozolu do gardła o nazwie puranox. Spray ma być dla mężczyzny, który niestety w nocy chrapie. Próbowaliśmy już poduszki ortopedycznej, zmiany pozycji, ale to nic nie daje. Wszystko z przegrodą w nosie jest ok, a mój ojciec nadal chrapie. Mama niestety bardzo na tym cierpi, wstaje wcześnie rano (pracuje jako pielęgniarka). Rano jest nieprzytomna, a że ma bardzo odpowiedzialną pracę, nie może sobie pozwolić na brak skupienia… Czy jak kupię puranox to jest szansa, że ojciec przestanie chrapać?
    Pozdrawiam, Anita

    • 9 maja 2019 o 18:23
      Permalink

      Myślę, że jest szansa, że przestanie chrapać. Puranox ma fajny skład i dużo naturalnych olejków w środku. Słyszałem jednak, że opakowanie starcza na max 2 tygodnie. Niby można stosować go jak długo się chce, ale ja bym uważał ze względu na betainę w składzie.

  • 15 maja 2019 o 21:09
    Permalink

    Mam problem ze swoim 4latkiem, który bardzo chrapie. Do tej pory się nie zdarzało, ale z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej. Próbowaliśmy już podnieść wilgotność w pokoju, ale ciągle jest to samo. Poduszka ortopedyczna stricte na chrapanie kosztuje horrendalne pieniądze i nas na to najzwyczajniej nie stać. Co jeszcze mogę zrobić?

    • 2 lipca 2019 o 18:17
      Permalink

      Wybrać się do lekarza? Może to problem z migdałkami, które są przerośnięte i zmniejszają przepływ powietrza? Wtedy trzeba je usunąć. Dorosłym pomaga spanie na boku albo wkładki do nosa, ale w tym wieku dziecko jest raczej bardzo ruchliwe no i ciągle rośnie… Wkładki mogłyby mu jeszcze uszkodzić przegrodę. Pozdrawiam

      • 21 października 2019 o 15:16
        Permalink

        Oj moja córa też na to cierpiała! Na początku śmialiśmy się z mężem bardzo. Jak nie przestawała, ba, doszła do tego chrypka i niewyspanie z rana. Badania na alergię wyszły negatywne, więc jedną rzecz wykluczyliśmy od razu. Ale jedna wizyta u lekarza wystarczyła, diagnoza przerośnięte migdały i do laserowego usuwania. Przestała chrapać, ale trochę nas to nerwów kosztowało.

  • 30 stycznia 2020 o 09:59
    Permalink

    Jak to co trzeba zrobić w pierwszej kolejności? Schudnąć, rzucić palenie i ograniczyć alkohol. Przecież tłuszczyk, szczególnie na szyi, utrudnia oddychanie! I to już jest krok do ograniczenia chrapania, zaręczam!

Dodaj komentarz