Co to jest chrapanie? Etymologia schorzenia i skutki

Co to jest chrapanie?

Co to jest chrapanie? Jak z nim walczyć? Na te pytania odpowiedzi szuka ok. 20% społeczeństwa, bo aż tyle ma problem z chrapanie przez nos. W tym artykule postaram się zdefiniować problem oraz przedstawić możliwość rozwiązania kłopotu.


Nawigacja:

Co nazywamy popularnym chrapaniem?

Samo chrapanie nie jest chorobą, ale ważnym sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Wydawanie głośnych dźwięków podczas snu sygnalizuje nam problemy z przepływem powietrza. Gardło człowieka podczas snu robi się węższe, a wiotkie mięśnie są wprawiane w ruch przez szybciej niż zwykle przepływające powietrze. Problem chapania dotyczy według różnych badań ok. 1/5 ludzi. W większości są to mężczyźni i stanowią ok. 80%. Główną przyczyną jest otyłość oraz czynniki fizyczne. Te ostatnie są bardziej niekorzystne dla mężczyzn a w konsekwencji budowa szyi i gardła powoduje większe narażenie na ten problem.

Chrapanie u dziecka nie jest niczym niezwykłym.

Nie jest to również niczym niespotykanym. Wydawałoby się, że najmłodsi nie są grupie ryzyka, co jest niestety błędnym myśleniem. Najczęściej powodem takiego stanu jest przerost migdałków. Najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ich usunięcie. Chrapanie dziecka może mieć również podłoże alergiczne, ale wtedy zwalczaniem.

Chrapanie w ciąży ma inne przyczyny niż reszta.

Wydarzenie to ma jednak zgoła inne przyczyny niż u reszty społeczeństwa. W organizmie kobiety w trakcie tego okresu zachodzi tak wiele zmian — np. hormonalnych lub fizjonomicznych, że to one są powodem niedogodności. Problem pojawia się głównie w późniejszym etapie i osiąga swoje apogeum w trzecim trymestrze. Chrapanie u kobiet zwykle ustaje po urodzeniu.

Chrapanie w nocy a poważne konsekwencje

Z pewnością taką poważną konsekwencją jest bezdech. Co to jest bezdech senny? Chrapanie może prowadzić do zamknięcia się ust w trakcie snu. W tym czasie do organizmu nie jest dostarczane powietrze — a co za tym idzie tlen. Wtedy wzrasta ciśnienie, zwiększa się tętno. Stan taki może trwać od kilku sekund nawet do kilku minut. Jest to niezwykle niebezpieczne. Najlepiej na to, jak wygląda bezdech senny, odpowie nam proste ćwiczenie. Wstrzymanie powietrza na kilkadziesiąt sekund dostarczy nam najlepszego obrazu. Każdy w ten sposób może zobaczyć, na co jest narażony i co odczuwa ciało.

Ponadto głośne chrapanie jest bardzo problematyczne dla osób z najbliższego otoczenia. Głośność wydawanych dźwięków może dochodzić nawet do 70 – 80 decybeli co odpowiada pracy młota pneumatycznego.

Jak znaleźć rozwiązanie i pozbyć się tego uciążliwego problemu?

Najlepszym rozwiązaniem jest opaska przeciw chrapaniu. Można przypisać im wiele korzyści. Są chwalone przez użytkowników, jest bezinwazyjna, tania i skuteczna. Opaska jest wykonana z elastycznego tworzywa i dobrze dopasowuje się twarzy każdego człowieka. Przepaska obejmuje podbródek i podtrzymuje mięśnie żuchwy, co zapobiega niekontrolowanemu poruszaniu się gardła. Do niekwestionowanych zalet medycznych dochodzą również walory estetyczne i higieniczne. Dużym plusem tego rozwiązania jest też dostępność. Najtańsze modele zaczynają się w granicach 20-30 złotych i możemy je dostać w większości punktów z medykamentami lub w internecie.

Źródła:
  1. Gruca-Stryjak, Karolina, Szczepan Cofta, and Grzegorz Bręborowicz. “Zaburzenia oddychania podczas snu u kobiet w ciąży.” Kosmos 2.63 (2014): 253-265.
  2. Gruca-Stryjak, Karolina, et al. “Otyłość i obturacyjny bezdech senny podczas ciąży—implikacje dla płodu i ciężarnej—opis przypadku.” Forum Zaburzeń Metabolicznych. Vol. 4. No. 2. 2013.
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback z własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Powered thanks to WordPress