Skuteczne preparaty na chrapanie warte uwagi

 

Skuteczne preparaty na chrapanie warte uwagi

Obecnie istnieje wiele różnych preparatów na chrapanie. Niektóre z nich mają formę kropli, inne są produktami wykonanymi z tworzywa sztucznego.


Nawigacja:

Jaki preparat na chrapanie jest najlepszy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wszystko zależy przede wszystkim od etymologii naszego schorzenia oraz najlepiej zrozumieć przyczyny problemu z chrapaniem. Poniżej przedstawiamy produkty, które najczęściej są polecane przez naszych czytelników!

7. Krople na chrapanie

Preparaty w formie kropli zazwyczaj działają na bazie takich substancji aktywnych jak olejki eteryczne. Krople upuszcza się na chusteczkę i wdycha się opary. W ten sposób można bardzo szybko udrożnić nos przed nocnym wypoczynkiem, co ma poprawiać jakość snu. Wadą tego typu środków jest obecność olejków eterycznych, które mogą być powodem uczuleń. Ponadto samo udrożnienie nosa może nie wystarczyć w przypadku, gdy powodem chrapania jest na przykład zbyt miękkie podniebienie. Dodatkowo aplikacja takich kropli może być uciążliwa dla wielu użytkowników.

6. Aparat przeciw chrapaniu

Aparat na chrapanie to zazwyczaj skuteczny środek na tę dolegliwość. Cena takich aparatów jest zwykle dość wysoka, ponieważ można ich używać przy tak zwanym bezdechu sennym, czego nie można robić w przypadku wyżej wymienionych preparatów czy tabletek.

5. Tabletki na chrapanie

W przypadku środków bez recepty trudno jest znaleźć skuteczne tabletki na chrapanie. Ich działanie można porównać do innych środków doustnych. Zazwyczaj należy je ssać, aż do całkowitego rozpuszczenia. Należy jednak pamiętać, że ze względu na uciążliwość aplikacji tabletki przeciw chrapaniu nie są zwykle polecane.

4. Preparaty na chrapanie w formie spray’u

Skuteczny środek na chrapanie powinien nie tylko oczyszczać nos, ale także sprawić, by miękkie części gardła i podniebienia stały się nieco bardziej sztywne. Takie działanie wykazuje często prawie każdy preparat na chrapanie w spray’u. Zawierają one zwykle nie tylko olejki eteryczne, co czyni je bardziej skutecznymi. Nadal jednak mogą wywoływać objawy alergii. Ponadto po ich zażyciu nie można jeść ani pić, by nie spłukać leku ze ścian gardła.

3. Poduszka na chrapanie

Poduszka przeciw chrapaniu to zwykle poduszka ortopedyczna, która została wyprofilowana w taki sposób, by niemożliwe było między innymi zbytnie odchylanie głowy do tyłu. W ten sposób uzyskuje się lepsze przejście powietrza przez górne drogi oddechowe, co zapobiega chrapaniu. Jeśli jednak powodem chrapania jest nie tylko niewłaściwe ułożenie w czasie snu, wtedy poduszka może nie wykazywać żadnego działania.

Najważniejsze zalety poduszki na chrapanie to przede wszystkim:

  • zapobiega odchylaniu głowy do tyłu podczas snu, co ma utrudniać chrapanie
  • zapewnia lepsze przechodzenie powietrza od ust do płuc

Największa wada takiej poduszki:

  • poduszka nie przyniesie pożądanego efektu, jeżeli powodem chrapania nie jest nieprawidłowa pozycja podczas snu, a np. przerośnięte migdałki, polipy w nosie czy wady anatomiczne przegrody nosowej.

2. Plastry na chrapanie

Plastry na chrapanie działają podobnie jak krople. Ich głównym składnikiem są olejki eteryczne. W przypadku plastrów łatwiejszy jest sposób aplikacji. Plastry przykleja się na nosie, co poprawia ich działanie w porównaniu do kropli. Tak samo jak krople plastry również mogą uczulać.

Zalety plastrów na chrapanie:

  • działają na bazie naturalnych olejków eterycznych

Wady plastrów plastrów:

  • mogą uczulać
  • główne zadanie to udrożnienie dróg oddechowych, co może, ale nie musi wyeliminować problemu chrapaniu

1. Opaska na chrapanie – najchętniej wybierany produkt

Opaska na chrapanie to innowacyjny środek przeciwko tej dolegliwości. Jej cena nie jest tak wysoka jak w przypadku luksusowych aparatów przeciwko chrapaniu. Jednocześnie opaska nie uczula w takim stopniu jak doustne preparaty na chrapanie. Po jej nałożeniu możliwe jest także jedzenie i picie. Zastosowanie opaski jest bardzo łatwe, a jej skuteczność jest odczuwalna już od pierwszego użycia. Dlatego można uznać ją za najskuteczniejszy środek na chrapanie.

Największe zalety opaski na chrapanie:

  • nie uczula, tak jak środki z apteki
  • umożliwia jedzenie i picie
  • łatwa i skuteczna w użyciu
  • zapobiega otwieraniu się ust w czasie snu, poprawia ukrwienie i napięcie mięśni krtani
  • materiał, z którego została wykonana jest lekki, rozciągliwy i dopasowuje się do kształtu twarzy

Wady opasek na chrapanie:

  • wadą może być trudność w przyzwyczajeniu się do spania w opasce na podbródku.
Źródła:
  1. Pietniczka-Załęska, Mirosława, Justyna Dąbrowska-Bień, and Antoni Krzeski. „Zespół wzmożonego oporu górnych dróg oddechowych.” Sen 8.1 (2008): 47-46.
  2. Wichniak, Adam, Aleksandra Wierzbicka, and Wojciech Jernajczyk. „Zasady rozpoznawania i leczenia bezsenności.” Psychiatria w Praktyce Klinicznej 1.1 (2008): 30-39.

5 myśli na temat “Skuteczne preparaty na chrapanie warte uwagi

  • 29 sierpnia 2019 o 16:43
    Permalink

    Ja mam bardzo duży problem z tymi plastrami na chrapanie, bo rano nie mogę praktycznie ich oderwać od skóry i przez parę godzin zostaje mi na nosie ślad. Nie no… jak masz na 7 do roboty to trochę krępujące przy kontaktach z klientami…

  • 15 października 2019 o 13:09
    Permalink

    Stosował ktoś opaskę na chrapanie? Zastanawiam się czy faktycznie może być taka niewygodna, jak piszą. Pytanie też czy łatwo się rozciąga i odkształca?

    • 2 września 2019 o 21:43
      Permalink

      Wiesz co, możesz kupić sobie taką opaskę nawet na próbę w zwykłym sklepie medycznym… Nie są one jakieś specjalnie drogie i będziesz mogła sobie wypróbować.

      • 16 października 2019 o 23:07
        Permalink

        alberto29 – ale te opaski ze zwykłych aptek albo nonamowych sklepów medycznych są naprawdę słabe. Testowałam 3 różnie rodzaje i skończyło się, że nijak miały się do opaski firmy niemieckiej, którą zamówiłam przez internet. I była o wiele droższa, poprzednie się o wiele szybciej odkształcały, rozciągały i podrażniały bardzo skórę. Szkoda, że nie mogę znaleźć już tych opasek, były świetne i naprawdę pomagały na chrapanie.

  • 17 listopada 2019 o 09:30
    Permalink

    Żadne plastry ani nawet poduszki za 400 złoty nie sprawdziły się na chrapanie… Taki mój beznadziejny przypadek, że tylko operacja na utwardzanie podniebienia w ogóle miała rację bytu. Ból przy rekonwalescencji… nawet nie pytajcie.
    Wielka zaleta – mogłem jeść lody na tony, bo chłodziły ból po operacji. Najważniejsze, że pomogło.. ale i tak tylko na 70%, uwierzycie? Nigdy nie ma pewności, że jakakolwiek operacja całkowicie wyleczy Cię z chrapania. dla mnie to nonsens…

Dodaj komentarz