Co to jest chrapanie? Etymologia schorzenia i skutki

 

Co to jest chrapanie?

Co to jest chrapanie? Jak z nim walczyć? Na te pytania odpowiedzi szuka ok. 20% społeczeństwa, bo aż tyle ma problem z chrapanie przez nos. W tym artykule postaram się zdefiniować problem oraz przedstawić możliwość rozwiązania kłopotu.


Nawigacja:

Co nazywamy popularnym chrapaniem?

Samo chrapanie nie jest chorobą, ale ważnym sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Wydawanie głośnych dźwięków podczas snu sygnalizuje nam problemy z przepływem powietrza. Gardło człowieka podczas snu robi się węższe, a wiotkie mięśnie są wprawiane w ruch przez szybciej niż zwykle przepływające powietrze. Problem chapania dotyczy według różnych badań ok. 1/5 ludzi. W większości są to mężczyźni i stanowią ok. 80%. Główną przyczyną jest otyłość oraz czynniki fizyczne. Te ostatnie są bardziej niekorzystne dla mężczyzn a w konsekwencji budowa szyi i gardła powoduje większe narażenie na ten problem.

Chrapanie u dziecka nie jest niczym niezwykłym.

Nie jest to również niczym niespotykanym. Wydawałoby się, że najmłodsi nie są grupie ryzyka, co jest niestety błędnym myśleniem. Najczęściej powodem takiego stanu jest przerost migdałków. Najskuteczniejszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ich usunięcie. Chrapanie dziecka może mieć również podłoże alergiczne, ale wtedy zwalczaniem.

Chrapanie w ciąży ma inne przyczyny niż reszta.

Wydarzenie to ma jednak zgoła inne przyczyny niż u reszty społeczeństwa. W organizmie kobiety w trakcie tego okresu zachodzi tak wiele zmian — np. hormonalnych lub fizjonomicznych, że to one są powodem niedogodności. Problem pojawia się głównie w późniejszym etapie i osiąga swoje apogeum w trzecim trymestrze. Chrapanie u kobiet zwykle ustaje po urodzeniu.

Chrapanie w nocy a poważne konsekwencje

Z pewnością taką poważną konsekwencją jest bezdech. Co to jest bezdech senny? Chrapanie może prowadzić do zamknięcia się ust w trakcie snu. W tym czasie do organizmu nie jest dostarczane powietrze — a co za tym idzie tlen. Wtedy wzrasta ciśnienie, zwiększa się tętno. Stan taki może trwać od kilku sekund nawet do kilku minut. Jest to niezwykle niebezpieczne. Najlepiej na to, jak wygląda bezdech senny, odpowie nam proste ćwiczenie. Wstrzymanie powietrza na kilkadziesiąt sekund dostarczy nam najlepszego obrazu. Każdy w ten sposób może zobaczyć, na co jest narażony i co odczuwa ciało.

Ponadto głośne chrapanie jest bardzo problematyczne dla osób z najbliższego otoczenia. Głośność wydawanych dźwięków może dochodzić nawet do 70 – 80 decybeli co odpowiada pracy młota pneumatycznego.

Jak znaleźć rozwiązanie i pozbyć się tego uciążliwego problemu?

Najlepszym rozwiązaniem jest opaska przeciw chrapaniu. Można przypisać im wiele korzyści. Są chwalone przez użytkowników, jest bezinwazyjna, tania i skuteczna. Opaska jest wykonana z elastycznego tworzywa i dobrze dopasowuje się twarzy każdego człowieka. Przepaska obejmuje podbródek i podtrzymuje mięśnie żuchwy, co zapobiega niekontrolowanemu poruszaniu się gardła. Do niekwestionowanych zalet medycznych dochodzą również walory estetyczne i higieniczne. Dużym plusem tego rozwiązania jest też dostępność. Najtańsze modele zaczynają się w granicach 20-30 złotych i możemy je dostać w większości punktów z medykamentami lub w internecie.

Źródła:
  1. Gruca-Stryjak, Karolina, Szczepan Cofta, and Grzegorz Bręborowicz. „Zaburzenia oddychania podczas snu u kobiet w ciąży.” Kosmos 2.63 (2014): 253-265.
  2. Gruca-Stryjak, Karolina, et al. „Otyłość i obturacyjny bezdech senny podczas ciąży—implikacje dla płodu i ciężarnej—opis przypadku.” Forum Zaburzeń Metabolicznych. Vol. 4. No. 2. 2013.

6 myśli na temat “Co to jest chrapanie? Etymologia schorzenia i skutki

  • 23 stycznia 2019 o 09:43
    Permalink

    Już w pierwszym trymestrze ciąży maż zwrócił mi uwagę, że chrapię. Pomyślałam sobie, jak to, przecież ja nigdy nie chrapałam! Poczytałam trochę i faktycznie podobno te wszystkie hormony sprawiają, że cała śluzówka i buzia puchną. Do tego przepona źle pracuje. Konsultowałam się z lekarzem i nie powiedział mi, jak mogłabym się tego pozbyć… Ale musze kontrolowac ciśnienie a mąż w nocy, czy nie mam bezdechu sennego, bo to już może być niebezpiecznie. Czy jakaś Pani w ciąży też miała problemy z chrapaniem i sobie z nimi jakoś radziła?

    • 7 stycznia 2019 o 19:01
      Permalink

      Mojej żonie trochę pomogło po zmianie poduszki na wyprofilowaną. Lekarz dodatkowo pozwolił kupić spray z olejkami eterycznymi, parę lat temu to było. Gdybym pamiętał, to podałbym ci dokładnie nazwę. Pozdrawiam, Artur

      • 28 stycznia 2019 o 15:09
        Permalink

        Dzięki za odpowiedź. Już wyczytałam, że ćwiczenia na oddech pomagają, ale poszukam i popytać nt. poduszki i leków na chrapanie.

  • 30 sierpnia 2019 o 09:44
    Permalink

    Lekarz nie wspominał, że syn może mieć przerośnięte migdałki… A chrapie, i to jak! Oczywiście, jak na 3 latka brzmi to bardzo zabawnie, bo chrapie prawie jak dorosły mężczyzna. Ale jeżeli piszecie, że to może być niebezpieczne…

    • 21 września 2019 o 14:31
      Permalink

      Obydwoje moich dzieci pochrapywało do 7 roku życia. Każde miało przerośnięte migdałki i trzeba było je wyciąć. Popytaj lekarza, a jak wszystko z migdałkami jest ok to może to alergia? Dzieciaki bardzo często chorują na roztocza, kurze albo zwierzaka, jeśli macie w domu. Zimą przez kaloryfery wszystko się tylko kumuluje.

  • 13 grudnia 2019 o 18:21
    Permalink

    3. Żona mi kupiła na urodziny opaskę na chrapanie. Czarna, z rzepą. Kupiona w sklepie medycznym w Lublinie. Wygooglowałem ją i kosztowała nie więcej niż 15 złoty. Pierwszej nocy dobrze się trzymała na twarzy. W sumie to aż za dobrze. Zdejmuję opaskę, patrzę w lustro a po obu stronach twarzy czerwone pręgi. Odcisnęła mi się zołza na twarzy. Do pracy miałem na 8. Nawet nie zdążyły mi zejść z twarzy. Po 2 tygodniach już nie odciskała się tak bardzo, ale po miesiącu była do wyrzucenia. Jak efekty? ¯ony trzeba byłoby zapytać. 😛 Ale nie narzekała, jak do tej pory, ze jest niewyspana, więc działało. Jak już zamawiać, to coś lepszej jakości i może z nie tak wrzynającego się materiału.

Dodaj komentarz